14 Haziran 2012 Perşembe

Vitamin ve Minerallerin Hayatımızdaki ve Sporcular İçin Önemi

Sporcu-VitaminleriVitamin ve mineraller vücut fonksiyonlarının devamını sağlar. Sporcular genellikle vitamin ve mineral takviyesi için tablet kullanılmaktadırlar. Günümüzde işlenmiş gıdalar daha çok olduğundan Sporcu vitaminleri tablet olarak tüketmektedir. Fakat bu da yeterli değildir. Çünkü tüm besinleri de düzenli bir biçimde tüketmek yeterli olacaktır.

Vitamin ve mineraller tüm bireyler için ama özellikle de sporcular için çok önemlidir. Sporcu vitaminleri ve minerallerle vitaminlerin önemi hakkında kısa bilgiler vereceğiz.
B-kompleks vitaminler: enerji üretiminde, kan hücresi üretiminde ve protein sentezinde rol oynarlar.
Sporcular için önemli olan diğer vitamin ve mineraller: antioksidan özellikli A,C,E vitaminleridir.
C Vitamini bağışıklık sistemini güçlendirenlerin ilk sıralarındadır. C vitamini fazla miktarda alan kişilerde prostot,kolon, meme kanserine daha az rastlanır. C vitamini takviyesi alırken bir kerede çok doz almak yerine gün içerisinde zamana yayarak almak daha uygundur. Avakado, Papaya, Guava, Kavun, Turunçgiller, Kayısı, Çilek, Kivi, Greyfurt C vitamini bakımından zengin besinler arasındadır. Bunu Yanında bağışıklık sistemini zayıflatan şeker, aşırı alkol, Kalorisi fazla vücutta yağ yapacak gıdalardan uzak durmak gerekir.
Sporcularda mineral, kalsiyum, demir ve çinko yetersizliklerine oldukça sık rastlanmaktadır. Özellikle vejeteryan olan sporcularda daha sık görülmektedir. Bu vitaminler hayvansal kaynaklı besinlerde bol miktarda bulunmaktadır.
Enerji ve besin kaynaklarını yeteri kadar alan sporcuların ek vitamin ve ya mineral desteği almalarına gerek yoktur. Yetersiz enerji tüketen sporcular, gebe sporcular, anemi olan sporcular, alkol ve sigara bağımlısı olan sporcular suplement (besin desteği) kullanabilirler.

Yorum Gönder

Credits
Seo Hizmetleri